Прокуратура повернула історичну садибу «Вовче лігво» у власність громади на Одещині

Суспільство
Прокуратура повернула історичну садибу «Вовче лігво» у власність громади на Одещині

Прокуратура Одещини офіційно повернула державі історичну садибу Дубецьких-Панкєєвих, відому під назвою «Вовче лігво». Ця пам’ятка архітектури розташована у селі Василівка Біляївського району та є однією з ключових культурних спадщин регіону. У 2010 році будівля була приватизована, і від власника очікували виконання умов щодо її збереження та реставрації, однак ці зобов’язання були ігноровані, що призвело до тривалого руйнування об’єкта.

За словами прокуратури, під час приватизації садибу передали у приватну власність із обов’язками щодо її збереження, але новий власник не виконав ці зобов’язання. Внаслідок цього історична споруда понад 15 років залишалась у критичному стані, руйнувалася під впливом атмосферних факторів та вандалізму.

Юридичне рішення та повернення у власність громади

Згідно з офіційною заявою,

«Власник будівлі, попри взяті на себе зобов’язання, які є істотними умовами договору, фактично бездіяв: з 2010 року не здійснив жодних дій щодо збереження або відновлення пам’ятки, а своїм ставленням лише сприяв подальшому її занепаду. Все це суперечило громадським інтересам та порушувало законодавство про охорону культурної спадщини. Тому прокуратура втрутилася, щоб зберегти маєток».

За результатами судового розгляду, Господарський суд задовольнив позов Одеської обласної прокуратури, розірвавши договір купівлі-продажу та зобов’язавши відповідача повернути об’єкт площею понад 2300 кв. м у селі Василівка. У березні 2025 року між Вигодянською сільською радою та відповідачем підписано акт приймання-передачі, і об’єкт офіційно став власністю громади.

Історія садиби та її значення для регіону

Маєток Дубецьких-Панкєєвих з’явився у другій половині XIX століття (між 1830 і 1854 роками) на замовлення генерал-майора Василя Дубецького. Архітектор Франческо Боффо, автор Потьомкінських сходів у Одесі, ймовірно, був його проектувальником. У період розквіту споруда нагадувала зменшену версію Зимового палацу у Петербурзі, а її історія оповита легендами про прокляття архітектора або перших власників.

За словами істориків, будівля є символом історії, архітектури та міфів регіону. Відновлення маєтку у власності громади — це не лише юридичне рішення, а й акт справедливості і шанс на перетворення території у культурний, науковий та туристичний центр.

У відомстві також нагадали про зв’язок садиби із відомим психоаналітиком Зигмундом Фрейдом, через історію пацієнта на прізвисько «людина-вовк», пов’язану із власником маєтку — Сергієм Панкеєвим. Його дослідження сновидінь з вовками стало однією з ключових робіт ХХ століття.

Після смерті Василя Дубецького маєток перейшов у спадок родичам, а у 1862 році був проданий кільком єврейським підприємцям. У 1885 році його купив Костянтин Панкєєв, що дало поштовх до народної назви «Лігво Вовка». У радянський період садибу націоналізували, а згодом у ній функціонували школа та адміністративні установи.

Більше про історію цієї унікальної пам’ятки можна дізнатися у відповідному матеріалі.

Новини

18 Червня 2025

Зросла кількість жертв російського удару по Одесі: знайдено ще одне тіло

17 Червня 2025

На Одещині завтра до +30°С: комфортне літо без дощу

Конфлікт у TikTok призвів до виключення футболіста з одеської команди

Трагедія на Одещині: під потягом загинула 17-річна дівчина

Стильні автомобілі на вторинному ринку Одещини за ціною Daewoo Lanos

В Одесі депутат організував схему незаконного збагачення на реабілітації

Іноземець намагався вивезти одесита до Молдови за 8 тисяч доларів

ЗСУ вивели зі строю понад тисячу окупантів за добу

Смертельна аварія на Одещині: водій легковика загинув, пасажир у лікарні

Масований обстріл Києва: внаслідок атак росіян є загиблі та поранені

1210 днів війни: 186 атак росіян за добу, активні бої на Покровському напрямку

Обстріл Одеси: руйнування та наслідки масованої атаки

Масована атака дронів на Одесу: 13 постраждалих, під завалами люди

Всі новини ⇢