Стара Одеса: як виглядало місто понад 100 років тому, - ФОТО

Новини
Стара Одеса: як виглядало місто понад 100 років тому, - ФОТО

Редакція 048.ua продовжує поповнювати рубрику "Стара Одеса" свіжими фотодобірками. У цьому матеріалі ми зібрали світлини дореволюційної Одеси, які передають атмосферу, що панувала у місті понад 100 років назад. Деякі місця змінилися до невпізнання, а деінде можна роздивитися знайомі обриси.

Таким у другій половині 19 століття був Миколаївський бульвар (нині Приморський). Цю красу довелося знести заради будівництва фунікулера, яке розпочалося у 1900 році.

У кінці ХІХ століття одеська Молдаванка виглядала саме так. На світлині можна побачити вулицю Виноградну з видом на Михайлівську церкву.

Храм був одним із найстаріших в Одесі. Заклали його у 1817 р, а у період Сталінських репресій - знищили.

Стара Одеса: як виглядало місто понад 100 років тому, - ФОТО, фото-2

На наступній світлині можна побачити Херсонську вулицю (Пастера) 1910-х років. Зупинка біля міської лікарні.

Стара Одеса: як виглядало місто понад 100 років тому, - ФОТО, фото-3

Вулиця відома з 1824. У 1900-х роках тут з'явилися клініки медичного факультету університету, вписані серед зелені архітектором Миколою Толвінським, а раніше бактеріологічна станція. Але початком цього «медико-біологічного комплексу» ще у 1808 році стала міська лікарня — монументальна будівля з колонами. Тут працював хірург Микола Пирогов, його молодший колега Микола Скліфосовський, а спроектував будинок лікарні архітектор Тома де Томон.

Не всі знають, що у 19 столітті на місці Одеського морського університету (на розі Торгової та Мечнікова) був Інститут шляхетних дівчат, збудований у 1833 році архітектором Боффо Ф. К.

Світлина 1890-х років.

Стара Одеса: як виглядало місто понад 100 років тому, - ФОТО, фото-4

А це Єлисаветинська вулиця. Будинок у центрі - водолікарня. Ось, що про її будівництво писали у газетах в 1900 році:

"Днями відбулася закладка нового гідропатичного закладу д-ра В. І. Абеля, що будується на розі Преображенської та Єлисаветинської вулиць. Новий будинок складатиметься з 2½ поверхів. Перший поверх буде відведений під гідропатичний заклад, а на другому буде розміщуватись лікарня для нервових хворих з постійними ліжками. Водолікарня складатиметься з 2-х класів, по два зали в кожному — для чоловіків і жінок. Другий клас розрахований на задоволення потреб середнього класу".

А це уривок із газети 1902 року:

"Гідропатичний заклад доктора Абеля та Я. Н. Валіка відкрито лише цього року. Будівлю збудовано цивільним інженером С. А. Ландесманом у мавританському стилі. Будівля 3-х поверхова. Міжповерхова підлога залізо-бетонної конструкції. На верхньому поверсі приміщення для стаціонарних хворих. На двох інших поверхах влаштовані 1-ий та 2-ий класи гідропатичного закладу з однаковим плановим розташуванням, але відрізняються вони лише розкішшю оздоблення".

Стара Одеса: як виглядало місто понад 100 років тому, - ФОТО, фото-5

А так виглядала стара естакада в Одеському порту.

Стара Одеса: як виглядало місто понад 100 років тому, - ФОТО, фото-6

Про історію естакади розповів знавець Одеси Лев Штерн:

"Гордістю Одеси у другій половині 19 - початку 20 століття була портова естакада. Ця естакада, побудована у 1870-х роках, відіграла важливу роль у становленні Одеси як великого торгового, промислового та культурного центру. Місто особливо швидко почало рости з появою у 1860-х залізниці. Це дозволило сильно збільшити вивіз хліба через порт, що у свою чергу призвело до бурхливого загального розвитку міста.

Хліб завантажувався на кораблі і вирушав до покупців. Однак за відсутності в той час вантажної техніки роботи велися портовими вантажниками вручну, що гальмувало перевантаження великих обсягів зерна. До кінця 19 століття річний експорт хлібопродуктів становив близько 2-х мільйонів тонн. Це і за сьогоднішніми мірками чимало, а тоді – безліч. Тоді для прискорення вантажних робіт і було збудовано залізничну естакаду. Вона проходила вздовж набережних порту та закінчувалася на Карантинному молі. Загальна довжина  - 4 км, за висотою - 6 м.

Естакада була зібрана з дубових балок та дощок з двоколійними рейковими коліями по верху. Через певні проміжки в естакаду були вбудовані кам'яні вставки для запобігання розповсюдженню вогню у разі пожежі.

Естакада справно служила до 1905 р, але згоріла під час заворушень. Тоді її досить швидко відновили і вона прослужила ще 10-12 років, після чого її розібрали на дрова". 

Естакада після пожежі

Естакада після пожежі

Така атмосфера панувала в центрі Одеси на початку 20 століття. Світлина була зроблена на розі вулиць Рішельєвської та Поштової. 

Стара Одеса: як виглядало місто понад 100 років тому, - ФОТО, фото-8

Біля нинішнього Архіологічного музею. 1910 рік. 

Стара Одеса: як виглядало місто понад 100 років тому, - ФОТО, фото-9

Таким був Сабанєєв міст у 1900-ті роки. На фото можна побачити стоянку візників, ліворуч - готель "Кримський". Попереду - палац графа М. М. Толстого.

Стара Одеса: як виглядало місто понад 100 років тому, - ФОТО, фото-10

А це одеська тюремна площа, Іллінське та Андріївське подвір'я. Праворуч у кутку видніється вежа старого Тюремного замку, знесеного в 1894 році.

Стара Одеса: як виглядало місто понад 100 років тому, - ФОТО, фото-11

Читайте також: Стара Одеса: 10 атмосферних фотографій місць, які змінилися до невпізнання, - ФОТО

Новини

2 Червня 2023

Одесит порубав власну матір і розкидав тіло по смітникам, - ФОТО, ВІДЕО

На Одещині запрацювали екзаменаційні хаби: де здати іспити на водія

1 Червня 2023

На Одещині водій легковика спровокував ДТП з мотоциклістом, - ФОТО

Подробиці смертельної стрілянини в Одесі: між родичами стався конфлікт

"Доступна вода" у Миколаєві: як проєкт може зекономити мільйони

На Одещині житель Молдови ускладнив собі життя, запропонувавши хабар прикордоннику, - ФОТО

В Одесу приїхав Генеральний прокурор України

ЗСУ на Херсонщині збили знищили три безпілотники та два баражуючих боєприпаси

Одеський зоопарк запрошує на "День захисту дітей"

На Одещині нагородили посмертно воїнів ЗСУ

Відкрито новий підрозділ місцевої пожежної охорони на Херсонщині

31 Травня 2023

Зеленський приїхав з робочим візитом в Одесу

Схему реалізації неякісного пального викрили на Миколаївщині

Всі новини ⇢